مرسدس بنز ۵۰۰کا | ماشین اسپرت شاه در ایران

[ad_1]


mercedes-benz-500k0

4kia.ir

‘ );
w.anetworkParams[ ad.id ] = ad;
d.write( ‘

پس از رخداد انقلاب در سال ۱۳۵۷ بود که خانواده پهلوی به سرعت ایران را ترک کردند و بسیاری از اموال و دارایی های بی شمار خود را جا گذاشتند. بخشی از این اموال، تعداد بی شماری ماشین های اسپرت بودند که گفته می شود محمدرضا پهلوی علاقه خاصی به آن ها داشت و او و همراهان، نیمه شب ها در بزرگراه های اطراف تهران با هم به مسابقه می پرداختند. پس از آن که پهلوی ها از ایران رفتند، ابتدا این ماشین ها دست نخورده باقی ماندند، اما در شلوغی های ابتدای انقلاب تعدادی از آن ها از قصر دزدیده شده و باقی در مکان هایی چون گاراژها، انبارهای زیرزمینی و حتی درون آب مخفی شدند. در همان سال های نخستین بود که برخی از مسئولین دستور فروش ۱۰۰۰ ماشین اسپورت را با قیمتی کلان (حدود ۲۰۰ میلیارد تومان) به شاهزاده های عربستان دادند، اما به خاطر ارزش بسیار آن ها، انتقال آن ها درست در بندرعباس و ساحل خلیج فارس متوقف شد و ماشین ها به تهران بازگردانده شدند. در نهایت در سال ۱۳۸۰ بود که موزه ملی خودرو ایران با تلاش های شخصی شروع به کار کرد و تنها بخش کوچکی از مجموعه ماشین های پهلوی یعنی نزدیک ۱۲۰۰ ماشین، بازسازی و تمیز شده و در معرض دید عموم قرار گرفتند.

مرسدس بنز ۵۰۰کا یکی از ارزشمندترین ماشین های موزه ملی خودرو ایران است که در سال های ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۶ میلادی تولید می شد. جالب آن که گفته می شود شرکت بزرگ دیملر که از غول های ماشین سازی دنیاست و ماشین های جاگوار را تولید می کند، بارها و بارها برای خرید مرسدس بنز ۵۰۰کا پیشنهادهایی چند میلیون یورویی ارائه داده تا آن را برای نمایش در موزه مرسدس بنز در اشتوتگارت خریداری کند، اما نتیجه ای نداشته است.

همان طور که گفته شد مرسدس بنز ۵۰۰کا امروزه در موزه ملی خودرو ایران نگهداری می شود و همه روزه از ساعات ۸ تا ۲۰ می توانید به بازدیدش بروید.

دوره تاریخی: پهلوی

تاریخ ساخت۱۹۳۴-۱۹۳۶ میلادی

ابعاد: ۳۲۸.۹۳ × ۲۹۷.۹ سانتی متر

محل نگهداری: موزه ملی خودرو ایران، جاده مخصوص کرج

ساعات بازدید: ۸ تا ۲۰

مرسدس بنز 500کا

‘ );
w.anetworkParams[ ad.id ] = ad;
d.write( ‘

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *